...Як отримати роботу програміста за кордоном?...

В зв'язку з тим, що мені о багато знайомих (і не знайомих) регулярно задають одне і теж запитання, я вирішив написати це маленьке пояснення:
Як отримати роботу програміста за кордоном?

Почати треба зі свого бажання. Звичайно кожен зараз в Україні задумається про те, що було б добре, якби він мав цікаву, високооплачувану роботу. Але коли справа доходить до чогось реального, у більшості зразу з'являються різні "причини" і "обставини", що не дозволяють йому покинути його теперішню роботу "програміста" в 1С: Бухгалтерії. Починаючи від незнання іноземних мов і закінчуючи дітьми (хоча як на мене, то саме діти мали б бути головним стимулом, щоб шукати кращу роботу). Я завжди керуюсь думкою, що коли ви працюєте, ви фактично продаєте комусь своє життя. Адже ви вже ніколи не повернете місяці і роки, які ви провели на роботі. Тому все зводиться до того, за скільки ви готові себе "продати". Якщо ви вважаєте, що місяць вашого життя не вартує більше ніж 200 гривень, можете спокійно продовжувути працювати там, де ви зараз працюєте. Ніхто не дасть за вас більше тієї суми, якою ви себе оцінили. Де ви бачили, щоб на базарі продавець просив за товар 100 гривень, а покупець йому насильно давав 5 тисяч. Отже, по перше вирішіть, чи ви вартуєте більше, ніж зараз вам платять. Якщо так, тоді ви маєте реальний шанс жити так, як живуть усі цивілізовані люди у 2000 році.
Реально оцініть свої таланти. Що ви вмієте? Більшість "середніх" програмістів на Заході, дійсно є "середніми". Вони не є якимись всезнаючими профі. В переважній більшості вони так само, як і ви, вивчали програмування ввчері після занять або роботи. Тому у вас такі ж шанси отримати роботу, як і у будь-якого німця. Треба тільки переконати роботодавця, що ви дійсно йому потрібні. При теперішньому попиті на програмістів, це не дуже важко.
Звичайно крім того, щоб вміти програмувати, необхідно могти порозумітись. Європейці досить лояльні до іноземців, але їм потрібні комунікабельні працівники, а не глухонімі. Це не Україна, і ніхто не перейде на російську, якщо побачить, що вам важко висловлюватись. Тому як мінімум треба вільно знати розмовну англійську. Вам дуже пощастить, якщо вона буде рідною мовою вашого роботодавця. Надалі я буду говорити про Німеччину (західну), але це все справедливо для будь-якої європейської країни. Так от, майже всі німці більш-менш нормально розмовляють по-англійськи. Тому на перших порах, знань розмовної англійської достатньо. При великому бажанні мову можна вивчити за місяць, два. Найкращий ефект дає телебачення і читання літератури. Я не вірю ні в які "супер 25-і кадри". Курси теж ефекту ніякого не дають. Декілька цікавих лінків на тему вивчення мови можна знайти тут: http://kulichki-win.rambler.ru/moshkow/ENGLISH/
Німецьку можна підівчити тут: http://www.dwelle.de/russian/sprkurse.html (там є також на українській, але на жаль тільки декілька уроків).
Припустимо, що мову ви вже знаєте достатньо, щоб порозумітись. Тепер потрібно визначитись, що б ви хотіли програмувати. Можу вас запевнити, що знання 1С: Бухгалтерії тут нікому не потібне. Але, навіть, якщо ви останні декілька років займались тільки цими програмами, не переживайте. Потративши декілька тижнів ви можете перевчитись на щось більш "ходове", наприклад Visual Basic. Не варто братись за С++, оскільки ця мова досить складна, і за короткий час ви нічого не навчитесь, тільки час даремно стратите. Java набагато легша, але не дуже розповсюджена. Мені важко рекомендувати щось конкретне, все залежить від ваших уподобань. Найкраще зайти на якусь сторінку по пошуку роботи і там ввести в поле пошуку ту мову яку ви знаєте, або хотіли б знати. (зайдіть наприклад на http://www.stepstone.de ). Чим більше пропозицій з роботами ви побачите, тим популярніша дана мова. Якщо ж ви не знаходите нічого по тому, що ви вже вивчили, шукайте ту мову, на яку ви найшвидше зможете перевчитись.
Як я вже казав, ваш рівень повинен бути "середній", тобто вас не повинні ставити в тупік простенькі задачі, але й пам'ятати усі функції теж не обов'язково. В будь-якому випадку щось можна підівчити по ходу роботи. Достатньо, якщо ви зробили хоча б два проекти (програми) до кінця. Це не обов'язково має бути щось грандіозне і велике. Досить буде, наприклад, 2-х забавок. Переважно, коли приймається рішення про прийом на роботу, то ваші пропозиції дають на розгляд якомусь програмісту. Якщо він скаже, що це є дійсно досить складна програма- робота у вас в кишені. Якщо ж він скаже, що ви передерли її з прикладів, і тільки поміняли малюнки, тоді вибачайте.
Після того, як ви впевнелись, що по вашому профілю є багато пропозицій і підготували декілька демоверсій своєї роботи, варто сісти за написання резюме. Резюме- це ваша автобіографія, в якій ви повинні, не сильно перебільшуючи, розхвалити себе так, щоб кожен роботодавець захотів вас взяти до себе. Прикладів написання резюме в інтернеті можна знайти дуже багато, наприклад, тут http://www.resume.com/ Бажано мати 2 резюме, одне коротке, не більше, ніж на одну сторінку. А інше більш детальне, з детальним описом всіх робіт, які ви робили. Добре б було також зробити свою інтернет-сторінку, і там розмістити приклади своєї роботи. (безплатно сторінку можна розмістити тут: https://www.tripod.lycos.com/ або тут http://www.boom.ru ). Резюме повинно бути гарно, але скромно оформлене. Деякі роботодавці хочуть, щоб їм посилали резюме в текстому файлі, деякі люблять документи Word. Тому бажано мати обидва варіанти, і, крім того, розмістити резюме на своїй сторінці.
Крім резюме варто запастись рекомендаціями ваших попередніх роботодавців. На Заході не має такого поняття як трудова книжка, тому її заміняють рекомендаційні листи. Лист повинен бути, приблизно, такого змісту: такий працівник працював у мене на фірмі (в нашій організації) тоді-то і тоді. За цей час він себе проявив як висококласний спеціаліст у своїй галузі. Він приймав участь (зробив сам) такі- от проекти, які мали комерційний успіх (успішно використовувались). Бажано коротко описати ті проекти так, щоб складалось враження, що робота була досить важка, і не кожен би з нею справився. Добре б було написати, що ви швидко адаптувались в колективі, були до всіх дружні. Великий плюс, якщо ви були керівником, наприклад, групи програмістів, або якогось проекту. Звичайно всі ці дані повинні збігатись з вашим резюме. Найкраще, в такому випадку, написати рекомендаційний лист самому і тільки занести на підпис до вашого роботодавця. В цих листах обов'язково повинна бути контактна адреса або телефон людини, яка змогла б підтревдити ці всі дані. Ніхто не буде по тому телефону дзвонити, але якщо ви його не вкажете, ваш лист буде подібний на підробку. Рекомендаційні листи потрібно перекласти, і розташувати на сторінці. А в резюме писати, що рекомендації ви пришлете на вимогу.
Тепер ви вже повністю готові до безпосереднього пошуку роботи. На цьому етапі дуже бажано мати постійний доступ до інтернету. Засідаючи в он-лайн, шукайте усі пропозиції, які хоч трохи пов'язані з вашим профілем. Шукати можна на серверах агенств з працевлаштування, наприклад: http://www.stepstone.de, http://www.screen-online.de/ або http://de.classifieds.yahoo.com/de/emp/. Можна заходити на сторінки всіх відомих вам німецьких програмістських (і не тільки) фірм, посилати їм своє резюме (коротка форма). Резюме треба посилати якнайбільше. Реально десь на 100 посланих листів приходить 2-3и відповіді. Посилати 100 листів на день цілком реально. Якщо у вас інтернет не постійно, можна спочатку познаходити е-mail адреси (за годину 100 адрес цілком реально знайти). Потім, роз'єднавшись, заадресувати на всі ці адреси ваше резюме. Згодом, знову підключившись до інтнету, відправити усі ці резюме. Бажано вести якийсь облік адрес, на які ви вже писали, і не посилати на одну фірму резюме більше, ніж 3 рази. Деякі фірми можуть обдумувати вашу пропозицію декілька тижнів, тому не варто їм сильно надоїдати.
З 20-30и відповідей, реальними пропозиціями роботи виявляються всього 1-2 листи. Будьте готові, що до вас будуть дзвонити, для того, щоб познайомитись. Тому варто попередити всіх вдома, коли хтось заговорить по- німецьки, не кидати трубки. Також будьте готові, що ваш рівень знань будуть перевіряти. Перевіркою можуть бути специфічні питання, або вам пришлють якусь недороблену програму для виправлення помилок.
Якщо роботодавець вами зацікавився, зразу постане питання, коли ви можете приїхати і яку зарплату ви б хотіли. На перше питання варто завжди відповідати, що хоч зараз, тільки нехай дають запрошення на візу. З зарплатою не варто себе недооцінювати, але й просити забагато теж не слід. В Німечинні місцеві програмісти, що працюють за контрактом, мають приблизно 5-7 тисяч марок в місяць (це з податками, реально на руки отримується половина). Вам ж, як людині без німецького досвіду, просити більше, ніж 4000 не варто. Пізніше (через рік приблизно) можна буде говорити про більше. Недооцінювати себе теж не потрібно, наприклад, казати, ніби будете працювати за будь-які гроші, складеться враження, що ви поганий спеціаліст.
Якщо ж ви усі питання узгодили і роботодавець готовий вас брати на роботу, я вас вітаю. Наберіться трохи терпіння, і пакуйте валізи. Можливо зараз, в зв'язку з введенням Німеччиною Green Card, процес отримання візи буде трошки швидший.

Сподіваюсь ця інформація комусь допоможе. Свої побажання і питання надсилайте у форум

Маєте побажання, зауваження або питання? Загляньте у форум або напишіть мені листа.